No.7878
Ootteko ikinä kokeillu marinoida kanoja/lihoja ruokasoodassa? Kuulemma sellainen kiinalaisen keittiön hack, jolla saisi sitkeimmästäkin kasslerista puolessa tunnissa lusikalla syötävän mureaa.
No.7886
>>7875Tätä odotellessa; pitäis se veli tosiaan joskus pyytää kylään kokkailemaan
No.7888
>>7887Mitä hän tarkoitti tällä?
t. eri
No.7906
>>7888kai siinä joku naama pitäis erottua
No.7916
>>7915Pistä kuvia prosessista kun aloitat
No.7934
No nyt on omistauduttu hommaan, nice. Paljon tää rääti maksaa?
No.7937
>>7934S-kauppojen hinnat suunnilleen:
teriyakisiirappi 3,39
apetit rypsiöljy 4,89
chilitahna 2,49
valkoviinietikka 0,99
perunajauho 0,99
jyväbroiler iso suikale naturelli 5,25
Ainoa mikä tuossa maksaa, on kana. Kaikki muut aineet ovat varsin riittoisia tai halpoja. Sanoisin että muutama kymmenen senttiä on muiden aineiden annoskustannus, joten kanojen hinta on määräävä tekijä. Lidlistä saa jotain palasia vähän halvemmalla kilohinnalla.
Resepti toimii myös siivillä hyvin, kunhan pystyy varmistamaan paistaessa että siivet kypsyvät joka puolelta.
No.7945
>>7937Ihan jees, kyllähän ton vois joskus kokeiluun laittaa. Ehkä olen jopa rohkea ja kokeilen ilman veljen apua
No.7948
>>7945Kokeile ihmeessä, tämä ei ole oikeasti vaikea resepti. Käytännössä heität vaan kanat ja perunajauhoa pussiin, paistat runsaassa öljyssä. Siinä se.
Maustaminen on sitten vapaa maailma. Tuon tulisen tökötin sijasta voi kokeilla vaikka sekoittaa currymaustetta ja majoneesia, johon dippaat kanoja. Ja yksi radikaali idea on sekoittaa perunajauhoon esim. mustapippurijauhetta jo ennenkuin heittää edes kanoja pussiin.
Ainoa mikä voi kusta aloittelijalla, on se että kanat takertuvat herkästi paistaessa, kun perunajauho haluaisi liisteröidä kanapalat toisiinsa kiinni. Tämäkään ei oikeasti haittaa, koska kanat voi erottaa toisistaan myös paistamisen lopussa. Toinen vaihtoehto on pyöritellä ja liikutella kanoja koko ajan, jolloin ne eivät ehdi takertua.
Tsemppiä vaan ja kerro kun kokeilet!
No.8289
Oispa rahaa kunnolliseen ruokaan ;__;